Jakie łóżko dla pary 140, 160 czy 180 cm? - Porady Meble Aldo
łóżko w sypialni

Jakie łóżko dla pary 140, 160 czy 180 cm?

Czy na 140 cm można wyspać się w dwie osoby? Jak bardzo męczące jest zakładanie pościeli przy 180 cm szerokości materaca? Co wziąć pod uwagę kiedy kupujemy duże łóżko do sypialni? W naszym sklepie posiadamy łóżka w wielu rozmiarach. Pozwól, że pomożemy ci wybrać najlepszy dla Ciebie.

Wielkość pokoju a rozmiar łóżka

W wielu sytuacjach, rozmiar łóżka określi nam już sam pokój. W bardzo starych kamienicach można spokojnie pozwolić sobie na duże łóżko, bo pokoje są obszerne. Przy nowszych mieszkaniach w bloku, sypialnia ma nierzadko 8-9 m2. Szerokie na 180 cm łóżko może skutecznie zablokować aranżacyjnie całą przestrzeń. Do tego dochodzi kwestia dodatkowej przestrzeni po bokach łóżka tak by każdy mógł wstawać samodzielnie, nie budząc drugiej osoby. Błędem jest „oszczędzanie przestrzeni” przez dosuwanie jednego boku łóżka do ściany. Jeśli nie mamy wystarczającej ilości miejsca, lepiej kupić mniejsze łózko, ale pozwolić na zachowanie przestrzeni z trzech stron.

Pościel, higiena i inne ważne sprawy

Wiele osób twierdzi, że lepiej wybrać mniejsze łóżko, bo będzie z nim mniej kłopotów przy ubieraniu pościeli. Prawda jest jednak taka, że nie ma większego znaczenia to czy jest to 140, 160 czy 180 cm. W każdym przypadku, trzeba łóżko obejść, bądź się na nie wspiąć by naciągnąć prześcieradło czy wygładzić kołdrę. Podnoszenie materaca by założyć na nie prześcieradło na gumce wymaga wprawdzie siły, ale ponieważ podnosimy zaledwie róg, to nie odczujemy różnicy czy podnosimy 140 czy 180 cm materac (waga materaca jest bardziej związana z tym z czego jest wykonany niż z jego rozmiarem). Z zakupem pościeli też nie ma w zasadzie problemu, choć warto pamiętać, że większe łóżko to odrobinę większe koszty zakupu prześcieradła czy kołdry.

Łóżka 140 x 200 cm

Nawyki związane ze spaniem a wielkość łóżka

Najważniejszym elementem przy doborze wielkości łóżka są nasze osobiste nawyki związane ze spaniem. Czy śpimy blisko siebie, czy wolimy mieć większą przestrzeń do dyspozycji? (warto pamiętać o tym, że chęć do większej niezależności w trakcie spania zwiększa się wraz z wiekiem). Łóżko o szerokości 180 cm, to w zasadzie dwie osobne przestrzenie, w których można spać tak samo wygodnie jak w indywidualnym łóżku. Do tych rozmiarów najczęściej dobiera się niezależne, elastyczne stelaże i osobne materace (zwłaszcza jeśli między partnerami jest duża różnica wagi). Łóżko 160 cm w zupełności wystarcza nawet wtedy, kiedy planujemy dziecko i istnieje możliwość, że będziemy spać w trójkę (przy 140 cm szerokości, łóżko może być nieco za wąskie).

Kołdra – jedna czy dwie? Kupić można wprawdzie kołdry w różnych rozmiarach, ale bardzo duża kołdra może być jednocześnie ciężka. Dlatego przy szerszym łóżku lepiej wybrać dwie. Jeśli chcemy spać pod jedną, możliwe, że lepszym rozwiązaniem jest 140 bądź 160 cm łóżko.

Łóżka 160 x 200 cm

Wiercipięta w łóżku? Większa przestrzeń lepiej sprawdzi się również wtedy, kiedy jedna osoba z pary mocno się w nocy wierci bądź często wstaje. Na mniejszym łóżku wszelkie drgania i ruchy są bardziej odczuwalne przez drugą stronę i częściej dochodzi do wybudzania się w nocy.

Coraz częstszym nawykiem przed snem, jest również korzystanie z urządzeń mobilnych w łóżku – tabletów, komórek, a nawet małych laptopów. Jeśli masz do tego tendencje, to wybierz łóżko przynajmniej na 160 cm. Dzięki większej przestrzeni będzie wygodniej i tobie i mniej będziesz przeszkadzać partnerowi.

Łóżka 180 x 200 cm

Nadal nie wiesz czy kupić łóżko na 140, 160 czy 180 cm? Te 20 cm różnicy to tylko pozornie niewiele. Dla osób, które nadal się wahają mamy ciekawą propozycję. Wyjedźcie na weekend (np. city breake) do hotelu, w którym będziecie mogli skorzystać z łóżka o szerokości 160 cm i po przespaniu w nim dwóch nocy podejmijcie decyzję czy było w sam raz, czy może mniejsze lub większe, będzie lepszym wyborem. Niezależnie od podjętej decyzji, pozostaną wam wspomnienia i wakacje z weekendowego wypadu!