Meble wielofunkcyjne - co to takiego? - Porady Meble Aldo

Meble wielofunkcyjne – co to takiego?

Meble multifunkcjonalne, wielofunkcyjne, funkcjonalne – te wszystkie określenia, to tak naprawdę jedna nazwa dla specjalnego typu mebli. Takich, które można wykorzystywać na wiele sposobów. Poznaj bliżej meble wielofunkcyjne i zachwyć się tym, jakie są praktyczne i piękne!
W naszym poradniku oraz na naszej stronie często posługujemy się pojęciem mebli wielofunkcyjnych. Czym są tak naprawdę takie meble? W jakich pomieszczeniach znajdują zastosowanie? Kiedy warto z nich korzystać?

Meble wielofunkcyjne – 2w1

A tak naprawdę, to niekoniecznie jedynie 2w1, bo nierzadko w skład zestawu mebli funkcjonalnych wchodzą elementy pozwalające na stworzenie 3 czy 4 różnych mebli z jednego. Przykładem może tu być łóżeczko Safari, które jest połączeniem łóżeczka dziecięcego, tapczaniku, komody i szafki.

Celem nadrzędnym istnienia mebli funkcjonalnych jest praktyczne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Chodzi po prostu o to, by nawet przy małej ilości miejsca, stworzyć wygodne do codziennego życia otoczenie. Meble funkcjonalne są też rozwiązaniem ekonomicznym. Zamiast kupować wyposażenie pokoju noworodka, a następnie wymieniać meble dwa razy w ciągu życia dziecka, kupujemy łóżeczko dziecięce z przewijakiem, które po ukończeniu przez dziecka 3 lat rozkładamy do łóżka o standardowych wymiarach i dodatkowej szafki lub biurka.

Dlaczego meble wielofunkcyjne są modne?

Żyjemy na coraz mniejszych powierzchniach. Wprawdzie z analiz rynku mieszkaniowego wynika, że współczesne mieszkania mają nieco większą powierzchnię niż w czasach PRL, ale i tak gros oddawanych do użytku obecnie mieszkań to powierzchnia około 50 m2. Dla rodziny nawet jedynie z jednym dzieckiem, która chce mieć salon i osobną sypialnię dla rodziców, to wcale nie tak dużo. Na tej niewielkiej przestrzeni trzeba zmieścić wszystko – a to wymaga niekiedy karkołomnych zabiegów. Meble wielofunkcyjne pozwalają zminimalizować ilość potrzebnego miejsca i wykorzystać dostępną przestrzeń w najlepszy możliwy sposób. To idealne rozwiązanie do kawalerki, pokoju dziecięcego (zwłaszcza, jeśli mieszkać ma w nim dwoje dzieci), małej kuchni. Wielofunkcyjne meble to również ciekawa propozycja w większych mieszkaniach cenią je osoby stawiające na ergonomię i doskonałą organizację przestrzeni.

Historia mebli multifunkcjonalnych

Pierwsze meble typu 2w1 to w Polsce zdecydowanie czas, w którym królowały tzw. półkotapczany, czyli łóżka chowane w szafie. Były one obecne w co drugim mieszkaniu w latach 60.tych, głównie ze względu na to iż normatyw mieszkaniowy w tych czasach przewidywał powierzchnie 17-20 m2 w M1 i zaledwie 33-38 m2 w M3. Zatem bez półkotapczanu ciężko było wyobrazić sobie wspólne funkcjonowanie 3 osób na tak małej przestrzeni.

Kolejny mebel wielozadaniowy, który podbił nasze serca to meblościanka, czyli zajmująca większą część ściany, wysoka szafka złożona z modułów, którą można było dowolnie ustawiać. Choć stworzono ją w latach 50.tych w USA, tam się nie przyjęła. Za to w Polsce była w każdym mieszkaniu. Po latach awersji wobec meblościanki, mebel ten ponownie wraca do łask. Nia jest to już jednak toporna meblościanka na wysoki połysk typu późny Gierek, tylko nowoczesna, lekka konstrukcja, która pozwala na ciekawe zaaranżowanie dostępnej przestrzeni. Współczesne meblościanki noszą też nazwę mebli systemowych, bo pozwalają na stworzenie spójnej koncepcyjnie i aranżacyjnie przestrzeni w całym pokoju lub salonie łączonym z kuchnią i jadalnią.

Łóżko i szafa w jednym – jakie meble wielofunkcyjne są na topie?

Do najbardziej poszukiwanych (a jednocześnie niezwykle praktycznych) mebli wielozadaniowych należą:

Łóżko niemowlęce, które rośnie wraz z dzieckiem

 

Zestawy do pokoju dziecięcego (łóżko + biurko w jednym, szafka + łóżko)

Szafki wielofunkcyjne

Meblościanki z łóżkiem