Szafka dla dziecka - wygodna i funkcjonalna - Porady Meble Aldo

Szafka dla dziecka – wygodna i funkcjonalna

Wybór mebli do pokoju dziecięcego jest wprawdzie ogromny, ale nie każda szafeczka, stolik nocny czy komoda, jest dla dzieci odpowiednia. Jakie  cechy powinna mieć idealna szafka dla dziecka? Czym się kierować przy jej wyborze?

Bezpieczna szafka dla dziecka

To najważniejszy parametr szafki dla dzieci, bo przecież chcemy zapewnić naszym maluchom pełne bezpieczeństwo. Dobra szafka do pokoju dziecięcego to taka, która:

  • Posiada atesty dopuszczenia do używania przez dzieci, co oznacza, że w jej produkcji nie wykorzystano materiałów ani środków chemicznych, które mogłyby być szkodliwe dla dzieci. W przypadku mebli dotyczy to głównie klejów opartych o rozpuszczalniki i inne lotne substancje oraz lakierów, farb i laminatów, które wykorzystano w produkcji szafki,
  • Ma zaokrąglone uchwyty i brzegi – zwłaszcza, jeśli kupujemy komodę z przeznaczeniem do pokoju niemowlaka i małego dziecka (kilkulatka). Dobrym przykładem bezpiecznej komody jest umieszczony powyżej na zdjęciu model Cotton, który posiada zaokrąglone rogi i duże, okrągłe uchwyty każdej szuflady. Dodatkowo, szafka wykończona jest zmywalną folią PCV
  • Ma bezpieczny system zamykania drzwiczek, w którym maluch nie przytrzaśnie sobie paluszków. W przypadku małych dzieci sprawdzają się komody z drzwiami przesuwnymi (idealne również do małych pokojów), szafki z pojedynczymi drzwiami oraz szafki z dużymi, wysuwanymi szufladami. Dla małych dzieci, dobrym rozwiązaniem są też szafki z łatwym otwieraniem i większą, otwartą przestrzenią do przechowywania.

Szafki odporne na zmywanie

Co dzieci lubią robić najbardziej? Oczywiście bałaganić i brudzić! I choć oczywiście nieco tu przesadzamy, to w zasadzie każdego rodzica czeka moment odkrycia niewątpliwie wiekopomnego dzieła, które maluch umieścił na ścianie bądź szafce. I choć oczywiście można zachwycać się etapem bazgrot naszego bobasa, to znacznie wygodniej (i estetycznie) będzie móc z łatwością zmyć ta „sztukę nowoczesną” z naszym mebli. Łatwo to zrobić, jeśli szafka jest pokryta zmywalną folią PVC.

Dziecięcy design – szafki i stoliki dedykowane dzieciom

Bezpieczeństwo i wygoda rodziców to nie wszystko. Warto nie zapominać również o wyglądzie szafki, która powinna być kolorowa i zachęcać dziecko do tego, by utrzymywało porządek w pokoju. Dla małych dzieci, wybierajmy szafki kolorowe, radosne (można też zdecydować się na prostą, tanią szafkę i po prostu ją okleić). Starszym dzieciom proponujemy szafki i stoliki nieco bardziej stonowane, które mogą służyć przez dłuższy czas, bądź designerskie meble projektowane z myślą o miłośnikach sportu, bajek czy piratów.

Kilka ciekawszych propozycji poniżej: