Jak urządzić pokój dla bliźniaków? - Porady Meble Aldo

Jak urządzić pokój dla bliźniaków?

Bliźniaki – podwójna radość, ale i podwójne wydatki. Jak urządzić pokój dla bliźniaków ekonomicznie (w zakresie przestrzeni i kieszeni), a jednocześnie zgodne z ich indywidualnymi potrzebami? Aldo ma kilka propozycji, stworzonych również w zgodzie z psychologią bliźniaków.

Te same meble w pokoju bliźniaków

Przy dwójce dzieci w tym samym wieku pamiętać trzeba o tym, że będą one się rozwijać w tym samym tempie. Zatem obojgu będzie potrzebne biurko do nauki, miejsce w szafie, czy przestrzeń na osobiste drobiazgi. Kupując poszczególne meble warto zatem zwracać uwagę na to, by meble w pokoju bliźniaków pozwalały na to, by żadne z dzieci nie czuło się pominięte czy niesprawiedliwe traktowane.

Tacy sami, a jednak różni

Choć bliźniętom zazwyczaj kupuje się wszystko podwójnie, to psychologowie uważają, że taka droga na skróty, która w dużym stopniu może ograniczyć indywidualizm bliźniąt i zbudować ich tożsamość na poczuciu, że są takie same. A przecież bliźnięta (również jednojajowe), nie są swoją wierną kopią i nawet bardzo do siebie podobne fizycznie, mogą mocno różnić się emocjonalnie, poznawczo czy intelektualnie. Z drugiej strony, pokój dla dziecka urządzamy wtedy, kiedy są jeszcze małe i nie można zapytać ich o osobiste preferencje. Między bliźniakami często dochodzi również do rywalizacji i nie można doprowadzić do tego, by jedno z nich czuło się pokrzywdzone, bo „to drugie” ma o jedną półeczkę więcej (a takie różnice, dzieciaki wychwycą błyskawicznie). Jak zatem wybrnąć? Naszą propozycją są zestawy takich samych mebli, ale w różnych kolorach oraz z dodatkami, które można aranżować w różny sposób.

Pokój dla bliźniaków – różne zestawy kolorystyczne

Przykładem mebli, które świetnie sprawdzą się w pokoju bliźniaków są meble Puzzle marki New Joy. Kilka zestawów kolorystycznych (czerwony, żółty, niebieski, różowy) i bardzo ciekawe rozwiązania powodują, że można zbudować pokój dla dzieciaków niczym z klocków a kolorami zaakcentować to, które meble (a co za tym idzie i przestrzeń) należą do jednego dziecka (np. elementy żółte), które do drugiego (np. elementy granatowe), a które są wspólne (biała szafa z kolorowymi szufladami).

Różnice kolorystyczne nie muszą dotyczyć całego wyposażenia – mogą skupiać się jedynie na pojedynczych elementach – np. łóżku. W tym przykładzie identyczne, ale jakże inne łóżka dla chłopców.

Mały pokój dla bliźniaków

Prawdziwe wyzwanie czeka na nas wtedy, kiedy musimy zmieścić wiele sprzętów na stosunkowo małej powierzchni. Jak sobie z tym poradzić jeśli nie ma możliwości na to, by wszystko było podwójne? Z pomocą przychodzą nam tu meble, pozwalające na sprytne zwiększenie przestrzeni – łóżka z dostawką, łóżka piętrowe oraz wielofunkcyjne meble, które zmieniają swoje oblicze w zależności od potrzeb.

Łóżka z dostawką to po prostu dodatkowo wysuwana szuflada z materacem, którą w ciągu dnia chowa się po to, by w pokoju było więcej miejsca. W zależności od modelu, łóżko może być dodatkowo wzbogacone półkami lub szufladkami, które pozwalają na przechowywanie niezbędnych drobiazgów. Przy zakupie tego typu łóżka dla bliźniaków, znacznie zmniejsza się ilość potrzebnej na łóżko powierzchni (trzeba się jedynie liczyć z tym, że dzieciaki będą się spierać o to, który gdzie śpi). Przestrzeń przed łóżkiem, która w nocy zajęta jest przez dostawkę, w dzień może służyć jako przestrzeń do zabawy.

Łóżka piętrowe, to alternatywne rozwiązanie, pozwalające na zmieszczenie obu miejsc do spania na tej samej powierzchni. Oferta piętrowych łóżek jest bardzo szeroka – od prostych, metalowych łóżek z barierką, przez łóżka piętrowe z dodatkowymi półeczkami dla każdego dziecka, Aż po jeszcze bardziej funkcjonalne zestawy, które na powierzchni zaledwie 3,41 m2 mieszczą dwa łóżka, dwie szafy, półeczki i szufladę na pościel (model STIM). 

Więcej inspiracji znajdziesz na Aldo Meble w kategorii pokój dziecięcy dla dwójki dzieci