Jak usunąć naklejki z mebli? - Porady Meble Aldo
czyszczenie powierzchni

Jak usunąć naklejki z mebli?

Nalepki na szafkach, biurkach komodach – wielka radość dzieciaków i zmora rodziców, którzy chcą się tych nalepek pozbyć. Czy da się to zrobić szybko, bez śladów i bez ryzykowania zniszczenia powierzchni mebli? Mamy dla was kilka tricków.

Usuwanie naklejek z mebli – jak?

Sprawa w teorii banalna, ale w praktyce dość trudna i irytująca. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest nasączanie gąbki wodą z płynem do mycia naczyń, przyciśnięcie jej do nalepki, odczekanie kilku minut i próba ściągnięcia nalepki bądź jej zdrapania gąbką. Niestety jest to metoda mało skuteczna (często pozostaje na meblach klej), ryzykowna (można zarysować lakier) i dość długotrwała jeśli nalepek jest kilka. Podobnie ryzykowne są metody ze zmywaczami do paznokci czy spirytusem. Czy są jakieś inne sposoby na usunięcie naklejek z mebli?

  • Para wodna – jeśli mamy myjkę parową do okien, parowy odkurzacz,  a nawet żelazko na parę, to bardzo prostym sposobem jest skierowanie strumienia pary na naklejkę, która odchodzi bez trudu i bez pozostawienia kleju. Para wodna nie zaszkodzi też lakierowi mebli. Warto pamiętać jedynie o tym, by po usunięciu naklejek, dokładnie wytrzeć meble do sucha.
  • Gumka do mazania – przydatna zwłaszcza wtedy, kiedy nasze dziecko już próbowało odkleić naklejkę i w efekcie na powierzchni mebli mamy brzydkie plamy po zaschniętym kleju. Zwykła szkolna gumka do mazania zazwyczaj usunie problem.
  • Majonez – tłuszcz z majonezu bądź margaryny rozpuści tłuszcz i pomoże usunąć naklejkę, którą po ściągnięciu majonezu należy po prostu przetrzeć gąbką. Uwaga – na niektórych płytach meblowych może pozostawiać ślady – warto zatem wypróbować w miejscu niewidocznym.
  • Preparat do usuwania naklejek – w niektórych sklepach budowlanych można nabyć specjalne preparaty przeznaczone do usuwania naklejek (radzi sobie też z gumami do żucia, olejem i klejem biurowym). Jego cena to 20-40 zł.

Nalepki na metalu, tworzywach sztucznych, płytach MDF – WD 40

Naklejki na elementach metalowych czy plastiku można usunąć z pomocą preparatu WD-40 (który zawsze się przyda w domu). Wystarczy spryskać naklejkę preparatem i odczekać 3-4 minuty, a następnie podważyć brzeg naklejki i swobodnie ją ściągnąć. Naklejka nie pozostawi żadnego śladu po kleju na powierzchni. Po ściągnięciu nalepki wystarczy wytrzeć powierzchnię do sucha, by pozbyć się resztek preparatu. WD 40 świetnie usuwa też z mebli ślady po markerach!